עוד מאמרים בשבילך

הפלה מהתחלה – ידע בסיסי

"...ְאוּלַי כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ רֶחֶם בִּתִּי לֹא גֶּשֶׁר, רֶחֶם, רֶחֶם צַר מְאוֹד".

(מתוך "לביתי", ימימה חדד)

המודעות להפלות (אובדני היריון) הולכת וגדלה. יותר ויותר נשים משתפות בסיפורן.

חשוב שתדעי שאינך לבד. 

גילוי ההפלה המתקרבת, יזומה או ספונטנית, אלול להיות מלווה בבלבול והצפה רגשית – כל מנעד הרגשות אפשרי ואנושי: עצב עמוק, ציפיות נכזבות,  בגידת הגוף, תחושת חוסר שליטה, בושה ובדידות, ותתכן גם תחושה של ניתוק או הקלה, כל אישה ודרכה הרגשית והפיזית.

 

אל תישארי לבדך. כדאי לשתף ולאפשר קבלת  תמיכה ממשפחה, סביבה קרובה, חברות או נשות מקצוע.

 

הפלה היא מאורע המשלב רובד רגשי עמוק עם תהליך פיזי של ריקון הרחם. הגוף והנפש נתונים בסערה.

 

הפלות ספונטניות:

רוב ההפלות הספונטניות מתרחשות בשליש הראשון להיריון (עד שבוע 12) וחלקן יתרחשו אף בשליש השני או השלישי. ישנם מספר סוגים של הפלות ומגוון סיבות לסיום ספונטני או יזום של הריון. 

 

לאורך ההיסטוריה האנושית, היו הריונות שהסתיימו באופן ספונטני, בשלבי ההיריון המוקדמים. מדובר בתהליכים טבעיים הקשורים לגוף האישה ולעיתים לתקינותו של העובר שברחמה. 

יכולתו של הגוף הנשי לסיים הריונות שאינם מתפתחים באופן תקין, הינו חלק ממנגנון בריא הקיים בגוף האישה.

כשהאם בריאה אך התפתחותו של היריון אינו תקין, הרחם לרוב תדע לסיימו ולרוקן עצמה באופן שלם.

"ברחם טמונה עצמה אדירה. לא הייתי צריכה לעשות דבר, רק לא להפריע".

 

בעולם המערבי, לרוב תגלה האישה את דבר ההפלה הנדרשת בחדר הרופא או בגילוי הכתמות דמיות (זה המקום לציין שלא כל הכתמה דמית בתחילת היריון מצביעה על אובדן ההיריון). 

לעיתים יתגלה שק היריון ללא עובר, במקרים אחרים, התפתחות העובר לא תתאים לגיל ההיריון, העובר לא יפתח דופק או שהדופק יפסק.

 

הפלות יזומות:

בהן האמא בוחרת לסיים את ההריון, יתכנו בשל מגוון רחב של סיבות, החל ממום וחוסר תקינות של ההריון דרך מצב רגשי מורכב של האם והתא המשפחתי ועד לבחירה מתוך רצון שלא להביא ילד בשלב הזה. הבחירה של האם על האנרגיה שלה ועל מה היא רוצה לעשות עם המשאבים שלה, זו זכותה המלאה של האישה. לאורך ההיסטוריה נשים ידעו לסיים הריונות, עם טקסים, צמחים וחיבור לרחם. החשיבות של מה בוחרות חשובה באותה במידה כמו מה לא בוחרות. ואין לאף אחד יכולת להבין ולבחור במקום האישה עצמה. לאחר שהריון הסתיים, תהליך הריקון של הרחם דומה לריקון הרחם בהפלה ספונטנית. גם בהפלות יזומות, למרות שהן מצריכות מעורבות אקטיבית יותר זה לא גורע מהחשיבות ומהלגיטימציה של תהליך האבל ותחושת האובדן.

גילוי ההפלה, יזומה או ספונטנית, יכול להעלות מגוון תחושות, רגשות ומחשבות – נושאים כמו הגיל שלנו, המצב הזוגי, מרווח הגילאים בין הילדים, רגשות שפיתחנו כלפי ההיריון והעובר, חווית כאב ואבל על האובדן, דאגה מההליך הפיזי והנפשי הצפויים… כל זאת לצד הצורך בחיפוש אחר פתרונות מיטיבים ורצון להבין ולדעת איך ומה ניתן לעשות. 

חשוב להבין שלכל בחירה יש מקום, אם רק תרצי, אינך לבדך בדרך. ביכולתך לבקש ולקבל מידע שיאפשר לך לבחור בדרך המתאימה לך ביותר. חשוב להיעזר, להיות טובה אל עצמך ואל בחירותיך,  לתת מקום להורמונים, לגוף ולנפש להשלים את התהליך באופן מלא. כמו כן יש מקום להתייחס לנוכחות של העובר שלא המשיך להתפתח.

דרכים לריקון הרחם והשלמת התהליך

 

ישנן שלוש דרכים מרכזיות התומכות בריקון הרחם:

• תהליך טבעי,  הורמונלי 

• תהליך כימי,   תפקידו מתן זירוז באמצעות כדורים ( מפיג'ין / ציטוטק)

• תהליך כירורגי של גרידה בהרדמה מלאה או שאיבה בהרדמה מלאה/ חלקית או ללא הרדמה. 

 

בחירת אופי הריקון תלוי בהיסטוריה המילדותית שלך, בשבוע ההריון ובנטיית ליבך. 

לכל תהליך יתרונות וחסרונות משלו. 

הבחירה תהיה תלויה במצבה הרגשי והפיזי של כל אם ובין היתר תושפע משאלת פרק הזמן הדוחק, דחיפות האם לסיים את התהליך ומעל הכל האם קיימת חלילה סכנה בריאותית לאישה.  

 הגישות הרפואיות המערביות, יכולות לקדם ולסיים את התהליך הפיזי מהר יחסית.

תהליך טבעי, (מתאפשר רק לאחר סיום ההתפתחות של ההריון) ויכלול לעיתים זמן המתנה, שלאחריו יחלו הכתמות ודימום פעיל. (תוכלי לקרוא על שלבי ההפלה ועל התהליך הפעיל במאמרים רלוונטיים)

 

אם הבחירה תהיה בהליך של כדורים לכיווץ וריקון הרחם, ההפלה עלולה להיות אינטנסיבית מאד ברמת הדימום והכאב. לפעמים נדרש סבב נוסף של כדורים ולעיתים יעלה גם הצורך בגרידה כרורגית. 

חשוב לציין, עבור נשים שילדו בעבר, השימוש  בכדורי הציטוטק יתכן ויהיה פחות כואב מאשר לנשים שטרם ילדו. גם ריקון טבעי וגם ריקון עם ציטוטק הם למעשה לידה של ההריון הצעיר וכוללים צירים ודימום.

 

בכל התהליכים, כדאי לתמוך ברחם עם עיסוי וטיפול בבית, מה שיכול לסייע בהכנה טובה יותר של הרחם לתהליך, תמיכה בריקון שלם ובהחלמה מייטבית.

 

במקרה של גרידה, הטיפול יכול לתמוך גם במניעת הידבקויות והצטלקויות שעלולות להתרחש עקב פגיעה בדופן הרחם. 

הפלה טבעית, הנסמכת  על חכמת הגוף, היא אופציה בריאה ואפשרית. ישנן עדויות רבות על נשים שהמתינו וחוו הפלה שלמה וטבעית ורק במידת הצורך פנו לתמיכה רפואית. הדרך הטבעית מאפשרת להורמונים לאותת לגוף על סיום ההיריון וממש כמו שהיריון מגיע לסיומו ומסתיים בלידה, כך גם היריון צעיר שלא התפתח, מעודד צירים ומאפשר לגוף לשחרר את תוכן הרחם ולהתנקות.

בדומה לריקון הרחם בדם הווסת, כחלק מהמחזור החודשי, כך מנקה הרחם את תוכן ההיריון לאחר שהמאזן ההורמונלי מצביע על סיום היריון.

 

סיום היריון באופן טבעי וללא התערבות רפואית, עלול לעורר שאלות עמוקות וקושי רגשי אצל האישה. במידת הצורך ניתן להיעזר בטיפול אישי או להתייעץ בליווי טלפוני. 

מגוון השיטות, הגישות, והמטפלות המלוות נשים במצבים אלו, הולך וגדל, כך יכולה כל אישה לבחור את שיטת הטיפול המתאימה לה.

 

בואי נדבר על הקושי

כמו בכל תהליך בו מעורבים הגוף והנפש, עלולה להתעורר רגישות ופגיעות. כל אישה ומנגנוני הגופנפש שלה. 

• קושי אפשרי ראשון – תחושת האובדן והרצון של חלק מהנשים "לסיים עם זה כבר" – במקרה של תחושת דחיפות לסיום ופרידה מהירה,  נדרשת נשימה והעמקה בשורש הרגשי המקשה עלינו להכיל את האובדן ולקבלו כחלק מהחיים. העיבוד הרגשי ותהליך הפרידה שניתן לעשות בשלב ההמתנה הוא בעל משמעות .

לעיתים, נשים ירצו להדחיק במהרה את האובדן ולהמשיך במהרה להריון נוסף, עקב גילן המתקדם או מתוך תחושת בהילות פנימית.

חשוב לציין כי לעיתים הדרך אותה אנו  חושבות כקצרה יותר, מסתברת דווקא כארוכה. לגוף יש את המחזוריות ההורמונלית הטבעית שלרוב תשפיע, על הריקון הפיזי, גם אם ננסה לזרזו.

ישנן נשים שזירוז וסיוע רפואי יקל עליהן ויתמוך בהן יותר מאשר תהליך המצריך אורך רוח ומפריע לחלקים אחרים בחייהן ובשגרת יומן. רובינו חיות בעומס ולא תמיד יש רצון או מתאפשר לפנות משאבים רגשיים ופיזיים להמתנה טבעית וסבלנית. 

הדבר החשוב ביותר זו הבחירה המודעת בתהליך המתאים עבורך. לא מתוך תחושה של חוסר מסוגלות אלא מתוך בחירה להיטיב עם עצמך. 

 

• קושי נוסף הוא הפחד הנובע מחוסר היכולת לשלוט בתהליכים הפיזיים. הפחד שהגוף לא יבין, שמא לא יעשה את עבודתו כרצוי, חלילה יפתח זיהום, לא יצליח להתמודד עם הכאב, או עם אובדן מסיבי של דם.

לדאבוני, אנו חיות בעידן בו לא מחנכים נערות ונשים להיות קשובות ולסמוך על גופן. להיפך. מגיל קבלת הווסת, המסרים שאנו מקבלות הם של הסתרה, בושה, לכלוך, משהו שעדיף להשתיק ולהחביא. כמובן שלא כולן חוות את הדחייה וההדחקה של הגוף, אבל המסר המרכזי הוא שהמעגל ההורמונלי החודשי פוגע בתפקוד היום יומי. לגוף ולנפש לא ניתן די מקום. התרבות המערבית מרחיקה מאיתנו,הנשים והנערות, את שמחת הגוף הנשי, ואת הביטחון במערכותיו המופלאות והיודעות. מסרים כמו 'להיות עם ולהרגיש בלי', 'תחתוניות יום יומיות', 'שטיפות ריחניות', הסרת שיער (שתפקידו להגן על הפות), תרבות הפורנו ועוד, דוחים את קבלת הגוף הנשי כאשר אין כמעט לימוד על המעגל ההורמונלי ועל המחזוריות הטבעית. דם הווסת נחשב טמא ומלוכלך ומתקשר לפוטנציאל חיים שלא מומש. פעמים רבות נספג הדם בתחבושות וטמפונים המכילים חומרי הלבנה שלא מיטיבים עם בריאות האישה. לא מעט נשים ונערות חוות כאבים בביוץ או בווסת והפרשנות שניתנת לפות ולהפרשותיו היא פרשנות שלילית. נשים רבות לא מכירות את ההפרשות השונות הניגרות מהנרתיק במהלך המחזור החודשי, הפרשות שחלקן קוטלות זרע וחלקן מעודד פוריות. נשים רבות משתמשות בתחתוניות יום יומיות, אשר לאורך זמן עלולות ליצור הפרשות רבות יותר, הגורמת להן לפתח תלות בתחתונית. בנוסף, מוצרי ספיגה שאינם אורגנים מהווים מצע פורה להתפתחות של זיהומים, פטריות ולתחושות של גרד וחוסר נעימות. באותו אופן שימוש באמצעי מניעה הורמונלים (גלולות, התקנים הורמונליים, זריקות וכו') עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו ירידה בחשק המיני, קהות ריגשית, דיכאון, קרישי דם, מיגרנות, עלייה בשיעור סרטן השד, אוסטאופרוזיס, הסתרת חוסר איזון הורמונאלי , מונעים ביוץ ומנתקים את המעגל ההורמונלי.

במאמר זה, חשוב לי לתת מענה לפחדים ולחזק את האמון של כל אישה בגופה החכם והבריא. אין זו כמובן המלצה לא לקבל חוות דעת רפואית ולפעול בהתאם במידת הצורך.

 


חזרה אל חוכמתו של הגוף הנשי

המילים שלי נועדו לחזק ולהעצים את המהלך הטבעי, את הכבוד והאהבה לתהליכים המתרחשים בגופנו בונפשנו.

חשוב שננכס לנו בחזרה את היכולת, הידע והפרשנות המיטיבה של הגוף הנשי האדיר בו זכינו. נסמוך על הרחם הבוראת, הפרשות הגוף הטבעיות, נלמד על המחזוריות החודשית ונשתמש בה באופן מיטיב.

דחיקת הגוף והצרכים הנשיים הצידה, הדרישה לתפקד בעבודה ובבית, כל אלה יוצרים מצב בו אין פניות רגשית המאפשרת לתת מקום לתהליכים ההורמונליים. 

אל תהיי לבד. לא פעם, מתמודדות נשים עם ההפלה לבדן, מתוך בושה או פחד בשיתוף המשפחה, הסביבה ומקום העבודה. לעיתים גם כשנשים משתפות, הסביבה הקרובה והרחוקה יותר תטה להמעיט בעומק התהליך שתעבור האישה ובכך שוב, תותיר אותה לבדה.

חשוב לצין שמגמה זו הולכת ומשתנה. יותר ויותר נשים מבינות כי הפלה היא אירוע המצריך התכנסות פנימה, ממש כמו לידה, במקביל מצריך סביבה קשובה ומכילה. בתרבויות קדומות, כאשר חיינו בשבט נשי תומך, בזמן דם הוסת, היו הנשים פורשות מהעשייה היום יומית ומתכנסות ב"אוהל האדום" מקום בו הייתה תמיכה, למידה ויכולת להיעזר בנשים מתוך הקהילה. כיום מארג התמיכה הנשית פחות חזק ופחות מכיל ואנו צריכות למצוא לנו נתיבים להיעזר בחברות ובנשות מקצוע, על מנת  שיזכירו לנו את הקסם הקיים בתמיכה ובאנרגיה נשית מאפשרת. כבר ידוע שכאשר נשים נפגשות ביחד רמת האוקסיטוצין (הורמון האהבה) עולה.

אני מאמינה שהליווי של תהליכי הפלה יתחיל להיות יותר ויותר נגיש, כפי שליווי לידה הוא כבר מקובל ונפוץ.

 

אני מזמינה אותך להיעזר בי לבחירת הדרך המתאימה עבורך. 

 

אולי תאהבי גם:

הריקון לא הושלם לאחר הפלה

חיבור למשאבים

אהובות ויקרות,בזמנים קשים אלה,בהם אנחנו עדות לפוגרום נוראי ולאנרגיה אדירה של צער אובדן ואבל. אני שולחת תפילות ואהבהלעילוי הנשמות וחיבור לביטחון ולאדמה טובה. שנים שאני

קראי עוד »
גישת ההפלה הפעילה

גישת ההפלה הפעילה

"הכל התחיל בזמנים שידענו לכתוב בגוף שלנו לידה חיים ומוות,אבל אז שכחנו את האמנות העתיקה הזאת, ועכשיו אנחנו מנסות ביחד להיזכר…"  (מתוך הספר, "כותבת במקל

קראי עוד »